Dini Soru Sormak İstiyorum

Dini soru sorma sayfası sayesinde İslam Dini ile ilgili merak ettiğiniz her türlü soruyu sağ alt köşedeki canlı destek/mesaj gönder butonuna tıklayarak bizlere sorabilir ve canlı destek alabilirsiniz.  Eğer canlı destek ile ilgili sorun yaşıyorsanız yukarıda ki forum alanından sorunuzu bizlere iletebilir hocalarımız tarafından kaynaklarıyla cevabını alabilirsiniz. Sorularınız en kısa sürede cevaplanmakta olup canlı destek veya yukarıdaki form aracılığı ile sorularınızı bize iletebilir ve merak ettiğiniz cevaplara ulaşabilirsiniz.

Cevaplara Ulaşmak İçin

Sorularınızın cevapları İslami Soru Cevap kategorimizde yayınlanmakta olup ayriyeten mail adresinize de gönderilmektedir. Oradan sorunuzun cevabını detaylı bir şekilde öğrenebilirsiniz. Ayriyeten yayınladığımız cevap yazılarında takıldığınız veya merak ettiğiniz her türlü soruyu yorumlarda bize iletebilirsiniz.

İslami Soru Cevap Kategorisine Ulaşmak İçin

Dilerseniz buraya tıklayıp İslami Soru Cevap kategorimize ulaşabilir veya sitemizin üst kısmındaki menüde yer alan soru cevap köşesi adlı alandan ulaşabilirsiniz.

Bâhiš Muhammed

Araştırmacı Yazar

14 Yorum Var

 • Nazlı

  25 Mayıs 2018 - 13:08

  Evli bir bayanım. Nikâh konusunda vesvese yaşıyordum ve ben tam vesvesemi atlattım derken bu seferde 7-8 ay önce eşimle bir tartışma yaşamıştık ve neredeyse 1 ay kadar konuşmamıştık. Konuşmamıştık derken hiç konuşmama olmuyordu ama eşim aramıza bir duvar koydu ve ben yokmuşum gibi davranıyor bana karışma diyor bende sana karışmıyorum istediğini yapabilirsin sende bana karışma bundan sonra böyle ben kendi hayatımı yaşayacağım sen kendini hayatını yaşa istediğini yapabilirsin falan gibi cümleler söylüyor. Ben bu durumdan çok sıkılmıştım ve evliliğin bu olmadığın böyle evliliğin yürümeyeceğini söylemiştim. Oda sen bilirsin istemiyorsan gidebilirsin tavırları sergiliyordu. Bende artık ailelerle konuşacağım böyle olmuyor dediğimde tamam bence de artık olmuyor sen konuş ayarla bende sıkıldım iyice tarzı konuşmalar yapıyordu. Yani kısaca anlayacağınız hayatında ben yokmuşum gibi yaşıyordu sanki bütün gemileri yakmış gibi. Bende artık bitirmeye yönelik konuşmalar yapıyordum ve çok sıkılmıştım ve üzülüyordum durumumuza.
  Sonrasında bir olay üzerine biz barıştık ve daha sonrada bir bebeğimizin olacağını öğrendik. Bu durum bizim aramızı daha da düzeltti ve bir bebeğimiz olacağı için çok mutlu olduk ve aramızdaki bu sorunlar da çözüldü ve şimdi bir sorunumuz yok Allah’a çok şükür. Şimdi ise benim aklıma acaba o zamanlar nikâhımız gitti mi ya bana hatırlamadığım bir şeyler söylediyse ya da düşündüyse ya da bu davranışları nikâhımızın düşmesine sebep olduysa diye sürekli düşünceler başladı. Diyorum şuan sen bu konuda zaten vesvese yaşıyorsun diğerini atlattım derken şimdi de bu düşünceler tam 7-8 ay sonra aklına geliyorsa ve acaba nikâhım gitti mi diye düşünüyorsan buda vesvesedir diyorum. O zamanlar neden böyle bir şey aklına gelmedi de şimdi geliyor diyorum ama sonra ya vesvese değilse ya gittiyse nikâhım diye tekrar düşünceler geliyor. Öyle bir şey olsa eşimde kafasına takar ama o rahat diyorum. Bu durumda da vesvese yapıyorum değil mi. Bu durumu mu da tekrardan size sormak istedim. Eşimin benim bu durumumdan haberi yok ona belli etmiyorum. Şimdiden Allah razı olsun.

 • Altın Veli

  26 Mayıs 2018 - 03:23

  Cenabet halde sabit takma diş taktırılırsa daha sonra alınacak gusül abdesti kabul olur mu?

 • Volkan

  28 Mayıs 2018 - 10:27

  Oruçluyken rüyalanmak ve rüyalandıktan sonra abdest alıp orucunun bozulduğunu sanan bir kişi su içerse o oruç bozulur mu ama orucun bozulduğunu sanarak su içmiş bir kişi için.

 • Misafir Kullanıcı

  29 Mayıs 2018 - 00:15

  Oruç tutarken sürekli uykuda ihtilam olduğumu zannediyorum çok zor durumdayım lütfen yardım edin

 • Misafir Kullanıcı

  30 Mayıs 2018 - 02:14

  Esselâmu aleyküm! Ben 18 yaşında bir genç kızım. Bu sene Biiznillah liseden mezun olacağım ve sağlık meslek çıkışlı olmam nedeniyle mesleğimi elime almış olacağım. Ailem, dini hükümlere değer verem lakin her şeyin dozunda olması gerektiğini savunan bir yapıya sahip. Bu yüzden onlarla bir kaç konuda anlaşmazlık yaşıyoruz. Bir yıl öncesine kadar ben de onlar gibiydim hatta dini konular hakkında çoğunlukla ilgim ve bilgim yoktu. Haramlar normal geliyor ve dünyevı yaşantının içinde sürüklenip gidiyordum. Affınıza sığınarak söylüyorum, bana cinsel olaylar çok normal geliyor, bu tarz olayın evlilik öncesinde yapılabilmesini çok normal buluyordum. Bu yüzden bu duygumla çok fazla ilgilendim ve cinsel içerikli yayınlar dahi izledim. Kimseyle birebir ilişkim olmadı sadece o zaman var olan erkek arkadaşımla yakınlaşmamız (temas, öpme vb.) oluyordu. Rabbim, şükürler olsun ki, hidayeti nasip etti. Hayatımın kirli olan her sayfasını yırtıp attım. Tövbe ettim. Tesettüre girdim, namazlarımı kılmaya başladım. Ve geçmiş hayatımdan tamamen uzaklaşmak için, okulumu, arkadaşlarımı dahi değiştirdim. Şükürler olsun ki, o hayatımdan kurtuldum. Lakin bir türlü cinsel duygularımı bastıramadım. Ben harama yaklaşmaktan çok korkuyorum. Bazen cinsel yayınları tekrar izleme gafletine düşüyorum, tövbe ediyorum.. pişmanlık duyuyorum. Peygamber efendimizin (sav) öğütlediği gibi oruç tutuyorum lakin orucluyken dahi aklıma bu tarz düşünceler giriyor.. Evlenmek istediğim biri var. Lakin ailem yaşımdan ötürü evlenmemi kesinlikle istemiyor. Harama girmekten çok korkuyorum. Ailem istemediği için de evlenmek istediğim kişiye kendimi belirtemiyor, haber gönderemiyorum. O itikad sahibi ve hizmet içerisinden biri. Onun uygun biri olduğunu düşünüyorum lakin ailem evlenmemi kabul etse dahi haber gönderme konusunda kesinlikle yardımcı olmazlar. Size soracağım şu, öncelikle bu duygulardan nasıl kurtulurum? Ailemin razı olmamasına rağmen harama girme duygusunu taşıyorsam evlenmem gerekir mi? Bu evliliğin farz olduğu durum mudur? Ve bir diğer konu.. bu kişiye gönderecek aracı olacak kimse yoksa.. o kişinin de helali olan ve görüşebileceğim kimseyi tanımıyorsam mektup ile düşüncelerimi net bir şekilde ifade edip, mektubu aracı etsem ve yanımızda üçüncü kişi olmak şartıyla görüşme teklif etsem, bu uygun olur mu? Selametle..

 • Sinan Güngör

  30 Mayıs 2018 - 12:02

  Amcama Zekat Verebilir Miyim

 • Sinan Güngör

  30 Mayıs 2018 - 12:02

  Ananeme Fitre Verebilir Miyim?

Yorumlarınızı bekliyoruz...