• Enes b. Mâlik (r.a) buyurmuştur ki:

Güzellik ve iyiliğin kaynağı olan Peygamber Efendimizin saçları mübarek kulaklarının yarısına kadar gelirdi.

  • Hz. ÂİŞE (r.anha) buyurmuştur ki:

Âlemlerin iftihar ettiği Peygamber’le (s.a.v) aynı kaptan yıkanırdık. Onun mubarek amber kokulu saçları omuzlarına gelmemiş ise de mübarek kulaklarının yumuşağını geçmiş, gerdanlarının yarısına varmıştı.

  • Berâ b. Âzib (r.a) buyurmuştur ki:

Allah Tealâ’nın elçisi orta boylu idi; mübarek saçları kulaklarının yumuşağına değerdi.

  • Katâde (r.a) buyurmuştur ki:

Enes’e (r.a) insan ve cinlerin ulusu Peygamber Efendimizin saçları nasıl diye sordum. O, “Peygamberimiz’in (s.a.v) mübarek saçları kıvırcık ve ipek (ibrişim) gibi düz olmayıp ikisinin ortası idi, kulaklarının yumuşağına kadar gelirdi” dedi.

  • Ebû Tâlib kızı Ümmü Hânî (r.anha) buyurmuştur ki:

Peygamberimiz’in (s.a.v) Mekke’ye bir gelişlerinde dört zülfü (bölük) saçı vardı.

  • İbn Abbas (r.a) buyurmuşlardır ki:

Putlara tapanlar saçlarını ikiye bölüp yarısını sağa yarısını sola bırakırlardı. İsâ ve Musa dininde olanlar saçlarını alınlarına salarlardı. Peygamberimiz (s.a.v) Ehl-i kitap arasında peygamberden kalıp hükmü kaldırılmamış âdetleri sevdiğinden saçlarını alnı üzerine salardı. Sonra kendisi iki tarafa bırakmayı âdet edinip alnına bırakmadı.

  • Mirek Şah’ın bildirdiğine göre:

Peygamber Efendimizin saçlarını sağına ve soluna bırakması vahiyledir. Çünkü bu âdeti bırakmadı. Çoğu bilginler bu sünnettir dediler. İmam Nevevî salmak ve ayırmak caîzdir buyurmuştur.

Peygamber Efendimizin Saçları Sakalları ve Daha Fazlası İçin

Peygamber Efendimiz hakkında daha fazla bilgiye ulaşmak için Peygamberimizin Yaşam Tarzı kategorisini ziyaret edebilirsiniz.

Kategori: https://dinmatik.com/konu/peygamber-efendimizin-karakteri-yasam-tarzi/

Muhammed Akdoğan

Araştırmak & Yazmak , Bu iki şey hayatta en sevdiğim iki şeylerden biridir. Bu yüzden bir araştırmacı yazar olma yolunda bu site benim eserim olacak ,İnşallah, sizler bu siteden en iyi şekilden yararlanır ve sürekli olarak faydalanırsınız. Unutmayın ! İstediğiniz zaman dilediğiniz sayfa da yorum yazarak soru sorabilir veya tavsiye de bulunabilirsiniz. Ben sizleri burada bekliyor olacağım.Teşekkürler, Vesselam...

Yorumlarınızı bekliyoruz...