Euzü billahi mineşşeytanirracîm sözünün manası İmam Fahreddin Razi’nin (Allah’ın Rahmeti üzerine olsun) Tefsir-i Kebir’inde şöyle anlatılıyor:

 “Euzü billâhi mübarek sözü, yaratılmıştan yaratana, varlık olan mümkinattanvacibü’l-vücûda yükselme yoludur. Allah’a (aziz ve celil) yönelme, O’nun azametine sığınmadır. Yaralının hastaneye koştuğu gibi; ümitsizin, borçlunun bir kimseden yardım istediği gibi, kul, bu melun (lanetlenmiş) şeytandan Allah’a () sığınmadıkça şerrinden kurtulması mümkün değildir. Bunun için de insanın, her şeyden müstağni (zengin) olan Hakk’ın varlığına muhtaç, olduğunu bilmesi gerekir. Zira milyonlar cihetle Allah’a Teâlâ muhtacız. Oysa biz hiç muhtaç değilmişiz gibi yaşıyoruz. Onun için de şeytan vücudumuzda envai (çeşitli) türlerle film çeviriyorimanımızı almaya çalışıyor.  

Daha Fazla Tefsir Konuları İçin

Tefsir İlmi ile ilgili daha fazla bilgi edinmek için Tefsir İlmi bölümümüzü ziyaret edebiliriz.

Muhammed Akdoğan

Araştırmak & Yazmak , Bu iki şey hayatta en sevdiğim iki şeylerden biridir. Bu yüzden bir araştırmacı yazar olma yolunda bu site benim eserim olacak ,İnşallah, sizler bu siteden en iyi şekilden yararlanır ve sürekli olarak faydalanırsınız. Unutmayın ! İstediğiniz zaman dilediğiniz sayfa da yorum yazarak soru sorabilir veya tavsiye de bulunabilirsiniz. Ben sizleri burada bekliyor olacağım.Teşekkürler, Vesselam...

Yorumlarınızı bekliyoruz...