Hz. Ebu Bekir’in Gördüğü Rüya Ve Tabiri

Hz. Ebu Bekir’in imanı yücelerden inmiş vahye benzerdi. Cahiliye ’de (peygamberlikten önceki zamanda) kendisi ticaret için Şam’a giderken bir rüya görüp Bahira adlı rahibe  (papaza) anlatmış. O, Hz. Ebu Bekir’in Gördüğü Rüya hakkında yorum yapmadan önce “Neredensin, hangi kabiledensin ?” diye sormuş, Ebu Bekir de (r.a), Mekke’den, Kureyş kabilesindenim, deyince rahip,

Müjdeler olsun, kavminden yakında bir ulu ahir zaman peygamberi gelecek, sağlığında veziri, ahirete göçtükten sonra halifesi olacaksın, demişti.

Sıddık bu düşü hatırında gizli tutmuş, üstün saygılar kendin e olan Allah’ın sevgilisi, insanları İslam’a davete başlayınca, Ebu Bekir, “Bu davaya şahidin var mı?” dedi.

Peygamber Efendimizin Şahidi Hz. Ebu Bekir’in Gördüğü Rüya

“Şam’da gördüğün rüya yetmez mi?” buyurunca artık düşünmeden şehadet getirip;

“Eşhedü en lâ ilahe illallah ve eşhedü enneke Muhammedün resûlullah”

(Şüphesiz bilirim ki Allah’tan başka ilah yok, yine şüphesiz bilirim bildiririm, Muhammed Allah’ın kulu ve elçisidir) diyerek kucaklaştılar ve Peygamberimiz alnından öptü.

Muhammed Akdoğan

Araştırmak & Yazmak , Bu iki şey hayatta en sevdiğim iki şeylerden biridir. Bu yüzden bir araştırmacı yazar olma yolunda bu site benim eserim olacak ,İnşallah, sizler bu siteden en iyi şekilden yararlanır ve sürekli olarak faydalanırsınız. Unutmayın ! İstediğiniz zaman dilediğiniz sayfa da yorum yazarak soru sorabilir veya tavsiye de bulunabilirsiniz. Ben sizleri burada bekliyor olacağım.Teşekkürler, Vesselam...

Yorumlarınızı bekliyoruz...