Peygamber Efendimiz Komşularına Nasıl Davranırdı ? Peygamber Efendimiz komşularına ne kadar önem verirdi? Bu yazımızda buna değineceğiz. İnşallah faydalı olur.

Peygamberimizin (s.a.v) evi mescidin bitişiğindeki, hanım ve kızlarını yerleştirdiği odacıklardan ibaretti. Neccar oğulları en yakın komşular olmak üzere bütün Medine onun komşusu gibiydi ve Efendimiz herkesle yakın alaka kurardı.

Enes B. Malik (r.a) onun komşu ve hemşehrilerine düşkünlüğünü şöyle anlatır:

Peygamber Efendimiz (s.a.v) din kardeşlerinden birini üç gün göremezse onu sorardı. Uzaktaysa onun için dua eder, evindeyse ziyaret eder, hasta ise şifa dilemeye giderdi.”

(Heysemni, Mecmau’z-Zevaid. 2/295)

Bu yazı Semerkand  Aile Dergisinden alınmıştır. Dergi hakkında bilgi edinmek için veya abone olmak için buraya tıklayınız.

Muhammed Akdoğan

Araştırmak & Yazmak , Bu iki şey hayatta en sevdiğim iki şeylerden biridir. Bu yüzden bir araştırmacı yazar olma yolunda bu site benim eserim olacak ,İnşallah, sizler bu siteden en iyi şekilden yararlanır ve sürekli olarak faydalanırsınız. Unutmayın ! İstediğiniz zaman dilediğiniz sayfa da yorum yazarak soru sorabilir veya tavsiye de bulunabilirsiniz. Ben sizleri burada bekliyor olacağım.Teşekkürler, Vesselam...

Yorumlarınızı bekliyoruz...